Kūdikis auditorijoje!

Kūdikis auditorijoje!

Žinau, kad pasielgčiau taip pat, kaip ir profesorius. Bet taip pat žinau, kad Lietuvos akademinė bendruomenė nepribrendus kūdikiams paskaitose. Aš dar ne profesorė, dėstau VDU. Studentei, kuri beveik nelanko paskaitų, nes turi mažą vaiką pasiūliau jį atsivest į paskaitas… Deja, ji ėmė išsisukinėt, kad vaikas nepaklusnus, o mano kolegos pasibaisėjo, kad aš jai daviau tokį pasiūlymą – „gal geriau nereik, nes visi pradės…“. Deja, paskaitų ji taip ir nelankė, nei su vaiku, nei be jo. Gal trūko palaikymo, o gal tikrai jos vaikas nesukalbamas?

Pati užaugau tėvams studijuojant. Tėtis per pertraukas, tarp paskaitų, automobiliu atveždavo mane maitinti mamai į tuometinį Kauno dailės institutą įsikūrusį legendiniame Pelėdų kalne. Dėka savo tėvų žinau, kad studijos, išsilavinimas ir šeima yra suderinami. Tereikia norėti. Mano pačios sūnui buvo dveji, kuomet įstojau į VDA KDI. Pirmam kurse daug padėjo mama, o vėliau, jai išvykus gyventi į JAV, savo trimetį bamblį ryte nuvedusi į vaikų darželį, skubėdavau į paskaitas.

Net ir dabar, kuomet sūnui jau 18, dukrą, kuriai tuoj sueis 5 vyras nuvežęs į vaikų darželį, skuba į studijas. Taip, tikrai reikia daug kantrybės, ištvermės ir organizuotumo, bet taip pat reikia ir akademinės visuomenės pakantumo auginantiems vaikus. Tiek studentams, tiek ir dėstytojams ir kas be ko – įstatymų leidėjams. Šiandien visi žinome, kad fabrike prie konvejerio kūdikiui ne vieta, todėl net nekiltų minčių vaiką temptis į darbą. Tačiau yra begalės situacijų ir profesijų, kuomet mažametis galėtų keliauti darban kartu su mama ar tėčiu. Ne tik į paskaitas.

Tačiau įstatymai veikia mūsų nenaudai. Ekonominė situacija mūsų šalyje nėra stabili, ir norint pasirūpinti vaikų ateitimi ir šeimos gerove, tenka eiti ir dirbti. Šiuo metu mokamos pašalpos ir jų skaičiavimo principas neleidžia motinai ar tėvui „sėdėti“ metus ar dvejus su vaiku namuose. Tad esant galimybei derinti darbą, profesinę veiklą ir tėvystę/motinystę būtų tikrai smagu. Deja, bet ir ne pilną darbo dieną dirbti pasirinkęs tėvas ar mama, net ir dirbdami vos 0,1 etato, praranda teisę į teisėtai uždirbtą ir įstatymu tvarka numatytą motinystes/tėvystės pašalpą. Kas tai? Ar bandymas apgauti Sodrą ir pasipelnyti uždarbiaujant papildomai ar sąmoningos pastangos neatitrūkti nuo profesinio tobulėjimo ir rūpinimasis savo kūdikio ateitimi? Šiandien į šį klausimą aiškaus atsakymo nėra.

Leave a Comment

You must belogged in to post a comment.